offer image

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach

W 1605 r.z fundacji dawnych właścicieli wsi, Anny i Łukasza Rudzowskich, na wzgórzu Grodzisko wybudowano drewniany kościół. Oddano go pod opiekę i sprawowanie posług kapłańskich karmelitom z bydgoskiego konwentu. Kościół spłonął w 1612 r., ale już 6 lat później na przeciwległym wzgórzu u stóp Grodziska stanęła druga świątynia, wybudowana przez karmelitów. Była wielokrotnie przebudowywana, więc jej dzisiejsza murowana bryła w niczym nie przypomina pierwotnej drewnianej. Obok klasztornych zabudowań na wzgórzu znajduje się cmentarz z bardzo interesującymi kaplicami grobowymi rodzin szlacheckich, a także XIX-wieczne, dwupiętrowe katakumby.

Przedmiotem kultu jest Figura Matki Bożej Bolesnej, przywieziona na początku XVII w. przez karmelitów. Oborska Pieta powstała w końcu XIV w. Jej autor nie jest znany, ale prawdopodobnie był to jakiś pomorski artysta. Rzeźbiona w drzewie lipowym i pokryta polichromią figura jest niewielkich rozmiarów, ma 64,5 cm wysokości oraz 42 cm szerokości. Przedstawia Matkę Bolesną pochylającą się nad złożonym na jej łonie ciałem ukrzyżowanego Chrystusa. Przenajświętsza Panienka prawą dłonią podtrzymuje głowę umęczonego Syna, lewą zaś trzyma na jego biodrze. Dłonie Jezusa położone są na lewej ręce Matki. W szybkim czasie zasłynęła ona licznymi łaskami, których świadectwa znajdują się księgach klasztornych.

W obawie przed zniszczeniem, w czasie II wojny światowej figurę umieszczono w skrzyni i zakopano w ziemi, gdzie pozostawała przez 6 lat. Stałe zwilgocenie uszkodziło jednak polichromię i drewno, dlatego też po wojnie figurę poddano zabiegom konserwatorskim. Oborska pieta powróciła na swe dawne miejsce, w niszy ołtarza 10 grudnia 1972 r. witana przez wielotysięczny tłum. 18 lipca 1976 r. dokonano uroczystej koronacji figury Matki Bożej Bolesnej. Korony papieskie nałożył Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Koronacja przyczyniła się do znacznego ożywienia kultu.

Do Obór przybywa wielu pielgrzymów z różnych części Polski, a tutejsze sanktuarium jest jednym z najliczniej odwiedzanych w Polsce.