offer image

Rypin

Największy witraż w Europie!

Jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Rypina znajduje sie w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to witraż, który powstały w 1993r., przedstawia dzieło pt.: Ostatnia Wieczerza. Witraż usytuowany jest w centralnej części świątyni i zajmuje powierzchnię 212 m kw., co sprawia, że jest największym witrażem sakralnym w Europie i drugim co do wielkości w świecie. W całości został zaprojektowany i wykonany przez rypińskich artystów plastyków Elżbietę i Andrzeja Bednarskich.

Cmentarz Żydowski

Pierwsi Żydzi pojawili się w Rypinie w XVI wieku. Gmina żydowska powstała w połowie XVII w. W Rypinie istniały trzy cmentarze żydowskie, o pierwszym nie zachowały się żadne wiadomości, po drugim z XVIII w. nie ma już dziś śladu. Najmłodszy cmentarz z XVIII, lub XIX w. został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej . Nagrobki wykorzystano do prac budowlanych.
W latach 80-tych i 90-tych XX w. udało się odzyskać część macew. W 1990 r. na działce cmentarnej wzniesiono lapidarium, w formie półkolistego muru do którego przytwierdzono odnalezione macewy i ich fragmenty.

Rypińskie Centrum Sportu

Nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny powstał 4 listopada 2013 roku. Proponuje dzieciom i dorosłym możliwość przyjemnego spędzenia czasu.Na powierzchni 6400 metrów kwadratowych znajduje sie basen z atrakcjami, hala sportowa, kręgielnia oraz strefa Spa(siłownia, fitness, sauna, solarium, gabinet masażu).Basen w Rypinie zapewni wiele niezapomnianych chwil.

Adres:
ul. Dworcowa 11,
tel. +48 54 233 97 42
www.basen-rypin.pl

Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej

Regionalne muzeum posiadające bogatą ofertę kulturalną-żywe lekcje muzealne, wystawy stałe i czasowe, imprezy historyczne oraz możliwość organizowania zwiedzania w terenie.
Wystawy stałe:

  • Piwnice Domu Kaźni (wystawa martyrologiczna prezentująca historię represji hitrerowskich z okresu II wojny światowej na ziemiach dobrzyńskich)
  • Stary Rypin w mrokach przeszłości (wystawa archeologiczna prezentująca dzieje początków Rypina)

Kościół Ewangelicko-augsburski

Budowę kościoła ewangelicko-augsburskiego w Rypinie rozpoczęto w 1883 r. prace budowlane zakończono w 1888 . Kościół wzniesiono z czerwonej cegły w stylu neogotyckim, w układzie bazylikowym gdzie nawa główna jest wyższa od naw bocznych . Dach i wieże ozdabiają sterczyny.
Świątynia ma długość 30 m. szerokość 10, wysokość bez wieży 10 m. We wnętrzu znajduje się trzyczęściowy ołtarz, rzeźbiona ambona, stylowe ławki i empory, kościół zdobi bogata polichromia. W 1892 r. zakupiono dwa dzwony, do naszych czasów zachował się tylko jeden. Zegar na wieżę kupiono w 1911 r. w czeskiej Pradze.